گلی از گلهای بهشت

رسول الله (صلی الله علیه و آله): إنّ الوَلدَ الصّالِحَ رَیحانَةٌ مِن رَیاحِینِ الجَنَّةِ (فرزند صالح گلی از گلهای بهشت است )

تک فرزندی، یعنی هزاران اسباب بازی بدون حتی یک همبازی

 • ۱۳۶۰ نمایش
 • افسران - تک فرزندی، یعنی هزاران اسباب بازی بدون حتی یک همبازی

  در شرایطی که از هم اکنون زنگ خطر بحران پیری جمعیت به صدا درآمده است و کارشناسان اجتماعی همگی بر کاهش نسبت جمعیت فعال کشور به جمعیت غیرفعال کشور در آینده ای که حال ِما از هم اکنون آن را رقم زده اذعان دارند، تک فرزندی به شدت طرفدار پیدا کرده است و بسیاری از خانواده ها حتی حاضر به تفکر در خارج از این چارچوب نیستند، از یک سو بچه ای را تک و تنها و بدون یار بزرگ می کنند که در بهترین حالت، همبازیانش والدینی با 20-30 سال فاصله سنی از او قرار دارند و از یک سو در خلال همین همبازی شدن ها، کم کم شأن پدرومادر بودن را به شأن یک دوست ارزان تنزل می دهند و تمام سرمایه ها و درآمدهای خانواده را نیز معطوف ایشان می کنند و در کودکی با خرید موبایل، تبلت، فبلت، لپ تاب و انواع اسباب بازی و در بزرگسالی با خرید موتورسیکلت، خودرو و خانه سعی می کنند تا بحران تنهایی او را که به تدریج با خودخواهی نیز همراه شده را سیراب کنند.

  پدر و مادر عزیز! به راستی بزرگترین حق کودکتان که داشتن خواهر یا برادری است را به کدام گناهی از او دریغ می کنید؟! به کدام منطقی، نعمت بزرگ یک همبازی همخون  را با اسباب بازی های چین و ماچین از ذهنش می زدایید؟! این چه نوع مهربانی و عطوفتیست که او را از محبت یک همراه و غمخوار برای تمام عمرش دریغ می کند؟! این چه فرهنگ نابیست! که نوه احتمالی تان را از داشتن عمه، عمو، خاله و دایی محروم می کند؟! آیا صرف هزینه های میلیونی برای خرید انواع اسباب بازی، موبایل، تبلت و ... برای یک فرزند می تواند توجیه مناسبی برای فرار از هزینه های شیرخشک و پوشک و ... فرزند دوم باشد؟! به راستی خانواده هایی که کلاً دغدغه مالی نیز ندارند، چگونه خودشان را گول می زنند؟! آیا این بهانه ها می تواند وجدان شان را برای همیشه ساکت نماید؟! به کدام حقی فرزندی را که می تواند یاد بگیرد چگونه دارایی هایش را با خواهرش سهم کند و یا چگونه با زیاده خواهی های برادرش بجنگد را به فرزندی خودخواه، ترسو و منزوی تنزل می دهید؟! به راستی آیا گمان نمی کنید همین کاهش افراطی فرزند دلیلی بر کاهش توانایی در تعاملات خانوادگی و اجتماعی و از دلایل اصلی افزایش روز افزون طلاق نیست؟!

  تک فرزندی نه تنها برای فرزند مظر است بلکه مشکلات زیادی نیز برای والدین دارد و آن عدم سیراب شدن زن و شوهر از حس فرزند داشتن است، معمولاً اولین فرزند بیش از این که با شیرینی و لذت همراه باشد با حیرت و تعجب همراه است و غالباً در زمان تولد فرزند دوم به بعد است که والدین متوجه حلاوت فرزند می شوند، به راستی شیرینی کار در کدام اداره، کارخانه، مطب و دفتری می تواند با لذت دویدن فرزندان به آغوش والدین خسته از کار برابری کند؟! فرزندانی که می توانند بیاموزند چگونه در محبت به پدرو مادر از هم پیشی بگیرند، در حالی که هم اکنون این پدر و مادرند که در محبت کردن به تک فرزندشان به شکلی غیرسازنده از هم سبقت می گیرند و ساعت ها نیز بر سر آینده اش با هم می جنگند! وقتی فرزند یکی باشد، خودش را صاحب و وارث هرآنچه در دست والدین است می پندارد و از بیان این توقع هم غالباً شرم نمی کند ولی وقتی تعداد فرزند بیشتر شد، فرزندان به احترام همدیگر و والدین شان توقعات شان را تعدیل خواهند کرد و از پدرومادر در برابر زیاده خواهی های احتمالی فرزند دیگر دفاع خواهند کرد و در نهایت این که والدین تک فرزند، بسیار آسیب پذیرند و در برابر کوچکترین بیماری، فقدان و یا دوری از فرزندشان به سرعت آسیب می بینند و تنهایی خیلی سریع روحشان را خواهد آزرد، درست در سنینی که به دیدن فرزند، نوه و نتیجه در پیرامون شان نیاز دارند. 

  موارد فوق تنها به بررسی زیان های مستقیم تک فرزندی برای خانواده می پردازد وگرنه آسیب های غیرمستقیم تک فرزندی به خانواده ها کمتر از این ها نخواهد بود، چرا که علم و تجربه نشان می دهد که هر وقت جامعه ای دچار پیری شد، نشاط و پویایی جامعه تنزل خواهد یافت و مهاجرت معکوس برای گرداندن چرخ اقتصاد یک الزام خواهد شد و این مهاجرت ها نیز همواره با تغییر فرهنگ و حتی شکاف های عمیق و استحاله های فرهنگی همراه می گردد و جامعه و خانواده خیلی سریع از اصالت های خاص خود دور خواهد شد.

  سیاوش آغاجانی

  سلام . مطلبتون جالب بود . خود من تک فرزندم که البتّه خودخواهی والدینم نبود . بعد از من یک دختر و بعد از اون یک دو قلوی پسر در راه بودن که هیچ وقت به دنیا نیومدن . به هر حال خواست خدا بود . خود من از تک فرزند بودنم و اینکه فرزندان آینده ام خاله و دایی نخواهند داشت خیلی ناراحتم و محاله راضی به داشتن فقط یک فرزند بشم ، مگر اینکه تقدیر خداوند اینطور باشه . به هر حال ...
  همه ی حرفاتون درست ولی به یه حرفتون اعتراض دارم : " وقتی فرزند یکی باشد، خودش را صاحب و وارث هرآنچه در دست والدین است می پندارد و از بیان این توقع هم غالباً شرم نمی کند "
  شما مگه همه ی تک فرزندها رو دیدین ؟ بیان واژه ی " غالباً " و یکسان در نظر گرفتن اکثر تک فرزندها با هم دیدگاه کارشناسیه ؟ درسته که تک فرزند بودن ، باعث یه سری اشتراکات با سایر تک فرزند ها میشه ، ولی این رفتارهای وقیحانه رو انقدر راحت ، شایع در نظر نگیرید . هر موقع کسی بر فرض میگه : " پدرت مگه چند تا بچّه داره ؟ باید برات خرج کنه . " به من بر می خوره . چون از نظر من ثروت پدرم در اصل متعلّق به پدرمه . درسته وظیفه ای هم در قبال من دارن و نباید فراموشش کنن ، ولی پدرم به اندازه ی کافی حواسشون هست . هیچ وقت هم نه اهل خریدهای سنگین بودم ( لباس و ... ) و نه از پدرم خواستم که اگه توانایی تهیّه ی چیزی رو ندارن ، حتماً اون رو برام تهیّه کنن . این حرفتون برخورنده بود . یعنی اغلب ما تک فرزندها انقدر وقیح و عاری از وجدان هستیم ؟ درسته تک فرزندی حسّ مالکیت رو ایجاد می کنه ، ولی چرا به انسان ها فارغ از نژاد ، جنسیت ، سن و ... و کلّاً فارغ از شرایط محیطی نگاه نکنیم ؟ انسان ها انسانن و خدا بهشون قوّه ی تعقّل داده . قرار نیست دنیا همه ی رفتارهای افراد رو - با وجود همه ی اثر گذاریش - تعیین کنه .
  سلام علیکم
  درود بر شما دوست عزیز
  در جواب فرمایش شما چند نکته لازم به ذکر است
  اولا مطالب نوشته خودمان نیست و نقل قول است که البته مورد قبول برادر کوچکتان است!
  ثانیا همانطور که اشاره کردید کلمه غالب به معنی درصد بالاست و نه همه موارد!
  ثالثا ما نمی دانیم تحقیق علمی و کارشناسی شده در این زمینه صورت گرفته یا نه!؟ ولی آنچه که در این چند سال زندگی مشاهده کرده ایم با مطالب این پست مطابقت دارد.
  رابعا کلمه اغلب به این معناست که اقلیتی با کمالات و دارای قوه تعقل بالا مثل شما هستند که مشکلات مذکور را ندارند.
  در هر صورت برادر کوچکتان را عفو فرمایید.
  یا حق
  من یه تک فرزندم .خسته کننده است خسته کننده.تنها به معنی واقعی کلمه

  با سلام من یک دختر دارم 5 سالشه  بعد از مدتها در گیری با ذهن خود و سنجیدن نظر شوهر گرامی و نظر دخترم به این نتیجه رسیدم تنها گذاشتن دخترم به هر بهانه و استدلالی صحیح نیست در فراز و نشیب زندگی برادر و خواهر خیلی به در هم می خورن و خودم از این قاعده مستثنی نیستم و دو خو.اهر دارم که  بودن آنها تاثیر بسیار زیادی در زندگیم داشته و یه دادشی کاکل زری برای دخترم اوردم الان همگی شادیم و خوشحال مخصوصادخترم  بنده و شوهرم هر دو شاغلیم تک فرزندی رو نپسندیدیم  تک فرزندی ممکنه تبعات جبران ناپذیری داشته  باشه.روزی را هم خدا می رسونه .
  با سلام من یک دختر دارم 5 سالشه  بعد از مدتها در گیری با ذهن خود و سنجیدن نظر شوهر گرامی و نظر دخترم به این نتیجه رسیدم تنها گذاشتن دخترم به هر بهانه و استدلالی صحیح نیست در فراز و نشیب زندگی برادر و خواهر خیلی به در هم می خورن و خودم از این قاعده مستثنی نیستم و دو خو.اهر دارم که  بودن آنها تاثیر بسیار زیادی در زندگیم داشته و یه دادشی کاکل زری برای دخترم اوردم الان همگی شادیم و خوشحال مخصوصادخترم  بنده و شوهرم هر دو شاغلیم تک فرزندی رو نپسندیدیم  تک فرزندی ممکنه تبعات جبران ناپذیری داشته  باشه.روزی را هم خدا می رسونه .
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی
  بسم الله الرحمن الرحیم
  پیش به سوی تولد و تربیت سردارن سپاه مهدی موعود (عجل الله تعالی فرجه)
  چه کنیم که فرزندانی صالح و سالم داشته باشیم!؟؟
  شعارهای ما:
  اولین قدم برای داشتن فرزند سالم و صالح انتخاب همسر شایسته است!
  فرزند سالم در خانواده سالم !
  تقوا و زندگی سالم = فرزندان صالح
  فرزند آیینه تمام نمای والدین است
  فرزند بیشتر آینده ای بهتر (البته نه در هر منطقه و نه در هر خانواده!! قشر متدین و فرهیخته جامعه که توانایی تربیت فرزندان سالم و صالح را دارند در صورت کم کاری روز قیامت یقینا مسئول خواهند بود!)
  Designed By Erfan Powered by Bayan