گلی از گلهای بهشت

رسول الله (صلی الله علیه و آله): إنّ الوَلدَ الصّالِحَ رَیحانَةٌ مِن رَیاحِینِ الجَنَّةِ (فرزند صالح گلی از گلهای بهشت است )

دختر که رسید به بیست ، باید به حالش گریست!

 • ۱۴۲۲ نمایش
 • امام رضا (علیه السلام) فرمودند: «جبرئیل بر پیامبر صلى الله علیه و آله فرود آمد و گفت: اى محمّد! پروردگارت تو را سلام مى ‏رساند و مى ‏فرماید: دوشیزگان همچون میوه روى درخت هستند. میوه چون برسد براى آن دارویى جز چیدن نباشد و گر نه بر اثر آفتاب و باد خراب مى ‏شود. دوشیزگان نیز هرگاه به مرحله زنان برسند آنان را دارویى جز شوهر دادن نباشد و گر نه از گمراهى و فساد ایمن نخواهند بود. پس، رسول خدا صلى الله علیه و آله بر منبر رفت و مردم را جمع کرد و فرمان خداوند عزّ و جلّ را به آگاهى آنان رساند.» [1]

  پس دختر مثل گل می‌مونه که بهاری داره و اگه به وقتش چیده نشه پژمرده می‌شه.

  در روزگاری نه چندان دور ، ضرب‌المثلی بین مردم مشهور بود که حالا بیشتر به شوخی شبیه است. می‌گفتند« دختر که رسید به 20 باید به حالش گریست!» شاید خیلی از شما به این جمله بخندید اما زمانی  این ضرب‌المثل اعتقاد قلبی مردم بود و دختر20 ساله اگر هنوز مجرد بود خانواده و اطرافیانش نگران او می‌شدند. در حالی که حالا دیگر به حال دخترهای 30 ساله هم نمی‌شود گریست چرا که بخش مهم و قابل توجهی از جامعه را تشکیل می‌دهند. متاسفانه بالا رفتن سن ازدواجر، که شاید مهمترین دلیل آن جا افتادن فرهنگ غلط است، این روزها به معضلی جدی تبدیل شده و نگرانی هایی را در سطح جامعه بوجود آورده است. یکی از دلایلی که باعث بالا رفتن سن ازدواج شده است اشتباهی است که بعضی از دختران امروزی و حتی خانواده‌هایشان مرتکب می‌شوند.

  اینکه با آمدن هر خواستگار منتظرند یکی بهتر از او پیدا شود و گاهی خواستگارانی با موقعیت‌های خوب را به دلایل واهی رد می‌کنند ، یا اینکه والدین به بهانه وجود خواهر بزرگتر به خواستگار اجازه ورود نمیدهند! غافل از اینکه با گذشت زمان تعداد خواستگاران خوب و موارد مناسب روز به روز کمتر می‌شود. شانسی که برای یک دختر 35 ساله مجرد وجود دارد خیلی کمتر از یک دختر 20 ساله است و ...

  پیامبر خدا (صلى‏الله‏علیه‏وآله) فرمودند: « هرگاه کسى به خواستگارى نزد شما آمد و دیندارى و امانتدارى او را پسندیدید، به او زن دهید؛ که اگر چنین نکنید، در روى زمین تبهکارى و فساد بزرگ پدید خواهد آمد.» [2]

  چه فسادی بالاتر از بالا رفتن سن  ازدواج جوانان

  چه فسادی بالاتر از خراب شدن اعصاب و روان جوانان و فرزندان ما

  چه فسادی بالاتر از خراب شدن دین و دنیا و آخرت خودمون و جوونهامون

  چه فسادی بالاتر از بالا رفتن آمار طلاق

  چه فسادی بالاتر از سقطهای جنین و تولد فرزندان نامشروع!

  چه فسادی بالاتر ازخراب شدن نسل آینده! این جوونها چطور می خوان فرزندان سالمی رو تحویل جامعه بدن! خودشون فاسد! جامعه فاسد! سن بالا و بی حوصلگی!

  پناه بر خدا!

  یک دختر خانمی دفترچه یادداشتی داشت مخصوص شمارش خواستگاران ریز و درشتش که نام 45 نفر را در آن یادداشت کرده بود و جلو هر اسم مشخصات کلی و علت جواب رد دادن به او را نوشته بود. جالب بود. مثلا:

  « احمد / 25 ساله/کارمند بانک/جواب : خیر/کفشهای مامانش بی‌کلاس بود... » و یا « بهروز/30 ساله/مهندس برق/جواب خیر/تعداد خواهر و برادرها زیاد...»!!!

  فکر می‌کنید این دختر خانم در چه سنی و با چه کسی ازدواج کرد؟ در سن 42 سالگی با ناصر/ 55ساله / دارای دو فرزند 22 و 18 ساله!

  حتما شما هم دور و برتان دختر خانمهایی که در چنین حال و هوایی سیر می‌کنند و در خانه نشسته و منتظر شاهزاده رویاهایشان هستند که روزی سوار بر اسب سفید در حالی که پرهای کلاهش در هوا می‌رقصد، از راه برسد و... غافل از اینکه هیچ شاهزاده‌ای هم بی‌عیب و نقص نیست چه رسد به پسرهای امروزی که آنقدر قبل از خواستگاری به دنبال یک شغل آبرومند دویده و این در و آن در زده‌اند که دیگر مویی هم به سرشان نمانده چه رسد به پرهای کلاه!

  وقتی که سال 83 ازدواج کردم خانمم  یک دوستی داشت که اونوقت 18 سالش بود خواستگارهای فراوانی داشت! ولی پدرش اجازه ورود نمی داد و بهانه می آورد که خواهر بزرگتر داره! خواهر بزرگتر هم بیست و چند سالش بود و فوق می خوند! جالب اینه که خواستگارهای خواهر بزرگتر را هم راه نمی داد به این بهانه که «دامادم فقط باید سید باشد و از فلان قومیت!!» الان حدود 10 سال میگذره و خواهر سومی هم بزرگ شده! در خانه هم به روی همه خواستگارها باز شده!!! ولی افسوس که دیگر دیر شده و جوانی و طراوت دخترها از بین رفته و بیش از 10 سال از زندگیشون و جوانیشون تلف شده! در ضمن دیگه از خواستگار هم خبری نیست! کانه قحط الرجال اومده!!!

   

  برخی از عوامل بالا رفتن سن ازدواج

  در بالا رفتن سن ازدواج عوامل زیادی دخیل است از جمله :

  سخت‌گیری‌های خانواده ها (ناشی از فرهنگ غلط)

   مخارج سرسام‌آور ازدواج(ناشی از فرهنگ غلط)

  بهانه تحصیل و کم بودن سن و سال(ناشی از فرهنگ غلط)

  بیکاری جوانان (تا حدود خیلی زیاد ناشی از فرهنگ غلط!!)

   و...

   

  درمورد بیکاری جوانان:

   منکر مشکلات بوجود آمده از کم کاری دولتمردان و مشکلات اقتصادی نیستیم ولی راستش را بخواهید خیلی ها مرد کار نیستند و دوست دارند درآمد مثل راحت الحلقوم به جیبشان واریز شود!!!

  در حدیثی هست که رسول خدا (صلى‏الله‏علیه‏وآله) از نبرد تبوک بازگشت، سَعد انصارى به پیشواز حضرت آمد. پیامبر پس از آن که دست او را فشرد، به وى فرمود: «به چه سبب دستانت این گونه رشته رشته شده است؟» گفت: «اى رسول خدا! به ریسمان و بیل دست برمى‏کشم و هزینه خانواده‏ام را فراهم مى‏آورم». پیامبر خدا (صلى‏الله‏علیه‏وآله) دست وى را بوسید و فرمود: « هذِهِ یَدٌ لاتَمَسُّهَا النّارُ أبَدا »«این دستى است که هرگز آتش به آن نمى‏رسد»[3]. در حدیث دیگری هست که «اگر انسان از کار کردن عار و ننگ داشته باشد باید منتظر فقر بماند!» خیلی از جوانها برای خودشون شأنهای آنچنانی قائلند و از بیشتر کارها ننگ و عار دارند، توقع دارند که کارشون راحت و پشت صندلی باشه و...

  تا زمانی که فرهنگ این باشد ، نتیجه اش چیزی جز تبدیل شدن بالاترین سنت نبوی به مشکلی بزرگ برای جوانان و جامعه نخواهد بود)

  مهمترین دلیل بالا رفتن سن ازدواج

  اما به عقیده بیشتر کارشناسان مهمترین دلیل بالا رفتن سن ازدواج بالا رفتن سطح توقع عموم مردم چه دختر و پسرها و چه خانواده‌های آنهاست. باعث تاسف است که در جامعه‌ای اسلامی زندگی کنیم و به تعالیم دینی پای‌بند باشیم اما در عمل از سخنان و رهنمودهای بزرگان دینمان تبعیت نکنیم.

  نظر

  گاهی با خودم فکر می‌کنم « چطور کارمان به اینجا کشید؟» و جوابی نمی‌یابم جز اینکه «شاید از زمانی که در مسائل آموزشی و تربیتی به جای توسل و چاره‌جویی از معصومین‌مان که کلامشان حجت است، دست به دامان عقل و دانش ناقص و پر از آزمون و خطای خودمان شدیم».

  ای کاش در کنار عزاداری ها و خواندن زیارت‌نامه‌ها و ... گاهی هم سری به احادیث عملی و کاربردی این بزرگواران می‌زدیم و از رهنمودهای سازنده ایشان برای بهتر و سالم‌تر زندگی کردن یاری می‌جستیم.

   


  [1] . «نَزَلَ جَبْرَئِیلُ عَلَى النَّبِیِّ ص فَقَالَ یَا مُحَمَّدُ إِنَّ رَبَّکَ یُقْرِئُکَ السَّلَامَ وَ یَقُولُ إِنَ‏ الْأَبْکَارَ مِنَ‏ النِّسَاءِ بِمَنْزِلَةِ الثَّمَرِ عَلَى‏ الشَّجَرِ فَإِذَا أَیْنَعَ‏ «3» الثَّمَرُ فَلَا دَوَاءَ لَهُ إِلَّا اجْتِنَاؤُهُ وَ إِلَّا أَفْسَدَتْهُ الشَّمْسُ وَ غَیَّرَتْهُ الرِّیحُ وَ إِنَّ الْأَبْکَارَ إِذَا أَدْرَکْنَ مَا یُدْرِکْنَ النِّسَاءُ «4» فَلَا دَوَاءَ لَهُنَّ إِلَّا الْبُعُولُ وَ إِلَّا لَمْ یُؤْمَنْ عَلَیْهِنَّ الْفِتْنَةُ فَصَعِدَ رَسُولُ اللَّهِ ص الْمِنْبَرَ فَخَطَبَ النَّاسَ ثُمَّ أَعْلَمَهُمْ مَا أَمَرَهُمُ اللَّهُ بِه‏» عیون أخبار الرضا علیه السلام ؛ ج‏1 ؛ ص289 . ابن بابویه، محمد بن على، عیون أخبار الرضا علیه السلام، 2جلد، نشر جهان - تهران، چاپ: اول، 1378ق.

  [2] . « إذا جاءَکُم مَن تَرضَونَ دِینَهُ وأمانَتَهُ یَخطُبُ (إلَیکُم) فَزَوِّجُوهُ، إن لا تَفعَلُوهُ تَکُن‏فِتنَةٌ فی الأرضِ وفَسادٌ کبیرٌ» بحار الأنوار (ط - بیروت) ؛ ج‏100 ؛ ص372

  مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحار الأنوارالجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار (ط - بیروت)، 111جلد، دار إحیاء التراث العربی - بیروت، چاپ: دوم، 1403 ق.

  [3] . توسعه اقتصادى بر پایه قرآن و حدیث، ج‏1، ص: 197 ح 327

   

  مطلب مرتبط:

  درد دل چند تا دختر مجرد !+عکس 

  سلام من یک دختر 27 ساله داشتم مطلب شما و مطالب مشابه آن را در جاهای مختلف خواندم اما تأسف می خورم به حال امسال خودم که باید هم فشار سخت زندگی  تنهایی رو دوش بکشیم هم این فشار نگاه هایی که شما درست میکنین 
  من فوق لیسانس دارم و آدم مقید و مذهبی هستم ولی هیچ وقت با ازدواج کردن مشکل نداشتم و مانعی که نمیدیدمش هیچ پیشرفت زندگی هم میدونمش 
  اما برادر من شما و امثال شما بهتره به جای اینکه نگاه تون به جنسی باشه که معظلات امروزش نمیدونین به هم جنسای خودتون توجه کنین، حتما اطراف خودتون هم زیاد میبینین جنس ذکوری که مردانگی توشون پیدا نمیشه 
  بله من ازدواج نکردم چون هرکس اومد سراغم فهمید پدر بداخلاق و سختگیری دارم وضع مالی خوبی هم ندارم از اون زنایی هم که بی قید و شرط دست به هر کاری بزنن نیستم
  من نمیدونم شما این توهم کلی خواستگار و یه دختر تورویا رو کجای جامعه دیدین من که در زندگی خودم و دوستانم چیزی نمیبینم.!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  حرفاتون فقط زندگی کردن برا امثال من سخت تر و تلخ تر میکنه
  سلام بر خواهر گرامی
   خدا می داند که من قصد رنجاندن طیف خاصی را ندارم!
  ولی از چیزی که خودم می رنجم این است که چرا سن ازدواج جوانان بالا رفته است!
  شاید شما با ازدواج نکردن و دیر ازدواج نکردن مشکلی نداشته باشید! ولی من و خانواده که کارمان تبلیغ و سر و کله زدن با مردم است چیزهائی را دیده و شنیده ایم که واقعا نگران کننده است!
  انشاءالله ما را به بزرگواری خودتون ببخشید!
  البته قیاس به نفس هم نکنید چون دخترانی مثل شما با اراده قوی و ایمان محکم و تقوای بسیار کم پیدا میشوند مخصوصا در این روزگار!
  سلام. من هم با خانمی که پیام گذاشتن موافقم. زیرا در جامعه موجی افتاده مبنی بر این که دختران مجرد بسیااااار بیشتر از پسران مجرد هستند و همین مسئله باعث شده پسرهای به خصوص مذهبی خیلی راحت و بی دغدغه به خواستگاری رفته و به کوچک ترین بهانه این ازدواج رو به هم بزنند. از جمله همین که این خانم باید به خاطر پدر بداخلاقشان مجرد بمانند، دیگری به خاطر محل زندگی، دیگری به خاطر تعداد خواهر برادرهایش (که انگار داماد قرار است خرجشان را بدهد)، دیگری به خاطر نداشتن پدر، دیگری به خاطر حرفی که اشتباهی از دهانش درآمده، دیگری به خاطر چهره ای که خدا بهش داده و بدون آرایش و جراحی زیبایی در مقابل پسر ظاهر شده... درحالی که اینگونه پسرهای به اصطلاح مذهبی ذره ای فکر نمیکنند هربار که به خواستگاری میروند، باید در مقابلش به خدا جواب بدهند.
  اتفاقا طبق خیلی از آمارها آمار پسران مجرد هم خیلی بالاست ولی متاسفانه رسانه های ما و در پی آن مردم، فقط تلاش میکنند تا آمار دختران مجرد را دربیاورند و در بوق و کرنا کنند، درحالی که به نوعی دارند پرچم بی غیرتی مردان جامعۀ "به اصطلاح مذهبی شیعی دوازده امامی" را بالا میبرند. زیرا اگر این مسئله واقعیت داشته باشه که تعداد دخترها خیلــــــــــــــی بیشتر از پسرهاست، این وظیفه پسرها رو سنگین میکنه که باید چندبرابر کار کرده و زنان بیشتری رو سرپرستی کنند. خداوند هم نه تنها اجازه اش رو داده بلکه امر فرموده فانکحوا...
  الحمدلله که خدا شاهد این بی غیرتی ها و این مسائل هست و ما میتوانیم به راحتی نفس بکشیم به امید روزی که همه در پیشگاه او باید پاسخ دهند.
  سلام
  من هم با شما موافقم ، فرمایش شما کاملا درست است، به نکته بسیار مهم و بجائی اشاره کردید که باید در موردش فکر کرد! و چیزی که در خواستگاریها کمتر به آن توجه می شود احساسات دخترخانم هاست! خودم بارها شاهد این مسأله بوده ام! انشائالله به زودی یک پست در این موضوع و بلکه آداب خواستگاری خواهم نوشت!
  ولی در این پست بیشتر خواستم به مسأله فرهنگی و به فکر  نبودن پدر و مادرها و خانواده ها در مورد ازدواج دخترخانم ها بپردازم!
  به نظر بنده یکی از مشکلات جامعه ما این است که همان جریاناتی که باعث بوجود آمدن چشم و هم چشمی ها و مشکلات ساختگی اقتصادی برای زندگی و ازدواج می شود از طرف دیگر باعث نفرت عمومی از تعدد زوجات ، ازدواج موقت و تعدد فرزندان است.
  البته در مورد تعدد زوجات که اشاره ای به آن کرده بودید، تا جائی که من دیده ام با توجه به شرائط اجتماعی به وجود آمده (طبیعی یا مصنوعی) مردان غالبه نمی توانند عدالت  را که شرط تعدد زوجات است رعایت کنند و معمولا در چنین خانواده هائی که هم زنان و هم فرزندان نمی توانند از نعمت وجود پدر و شوهر بهره کافی و وافی را ببرند!
  نمی دانم این برخورد کردن با چه طیف دختر خانم ها بوده که شما رو به  این قیاس برده که خواستگار زیاد هست و دختر در رویا یا پدر اجازه نمی دهد.
  علاوه بر موافق بودن با دو نظر خوانندگان گرامی باید بگویم که این روزها بیش از نیمی از دختر خانم ها خواستگاری ندارند. به عبارتی فقط 20 درصد از دخترخانم های مومن خواستگاران هفته به هفته و ماه به ماه دارند و بقیه به عبارتی سال به سال کسی حتی سراغشان نمی گیرد.
  البته لازم به توضیح است که دیگر دختران که از عفاف کمتری برخوردارند و بنده درصد و حرفی از خواستگار داشتن آن ها به میان نیاوردم خود گواه این مطلب است که این  افراد باید ابتدا در خود تجدید نظر کنند سپس به فکر همسر و تعالی روح خود بگردند.
  یک روایت هست (البته به خاطر ضیق وقت فعلا نمی توانم عین آنرا بنویسم) با این مضمون که «هر دختری بهاری دارد! و روزی او در این زمان به او می رسد که اگر او را در این مدت شوهر ندادی روزی خود را از دست خواهد داد!» با این وجود خیلی از دختر خانم ها و والدین وقتی خواستگار آمد خیلی ناز میکنند! تا زمانی که تعداد این خواستگارها کم می شود!
  هم کفو بودن شرط است ولی بدون وسواس و سخت گیری!
  متاسفانه برخی دختران مذهبی مخصوصا با توجه به خواندن بعضی کتابها خیلی سختگیری میکنند.
  حداقل ده مورد بیشتر سراغ دارم که ایام بهاری داشتند که به بهانه های واهی خواستگارهای خود را رد کردند ، از جمله : وجود خواهر بزرگتر ، چرا خواستگار اول رفته به خواستگاری فلانی ، تحصیلات بالا ، قیافه ، طلبه بودن خواستگار !!!!!!!!!! و ....
  و حالا منتظرند فقط یکی بیاد!! ولی افسوس که ایام بهر به سر آمده و روزی خود را خودشان پس زده اند!


  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی
  بسم الله الرحمن الرحیم
  پیش به سوی تولد و تربیت سردارن سپاه مهدی موعود (عجل الله تعالی فرجه)
  چه کنیم که فرزندانی صالح و سالم داشته باشیم!؟؟
  شعارهای ما:
  اولین قدم برای داشتن فرزند سالم و صالح انتخاب همسر شایسته است!
  فرزند سالم در خانواده سالم !
  تقوا و زندگی سالم = فرزندان صالح
  فرزند آیینه تمام نمای والدین است
  فرزند بیشتر آینده ای بهتر (البته نه در هر منطقه و نه در هر خانواده!! قشر متدین و فرهیخته جامعه که توانایی تربیت فرزندان سالم و صالح را دارند در صورت کم کاری روز قیامت یقینا مسئول خواهند بود!)
  Designed By Erfan Powered by Bayan